22 C
Nowy Jork
poniedziałek, 27 maja, 2024
spot_img

Panele fotowoltaiczne – jakie wybrać?

Panele fotowoltaiczne. Jeśli jesteś na tej stronie, to najprawdopodobniej rozważasz kupno paneli fotowoltaicznych. Już na samym początku warto wspomnieć, że nie istnieje idealna oferta, idealny model czy producent, który zadowoli każdego. Na rynku jest wiele firm z przyzwoitymi produktami.

Pytanie jednak jakie są twoje potrzeby i ile jesteś gotowy zapłacić. Przyjrzyjmy się więc temu, jakie panele słoneczne wybrać i na co zwracać przy tym uwagę.

Panele fotowoltaiczne

Na co zwracać uwagę przy wyborze paneli fotowoltaicznych?

Wybierając panele, powinieneś zwracać uwagę na kilka najważniejszych kwestii:

  • Moc,
  • Sprawność,
  • Marka,
  • Gwarancja,
  • Trwałość.

Każde z tych kryteriów będzie miało istotny wpływ przy wyborze docelowej instalacji fotowoltaicznej. Przejdźmy więc przez nie bardziej szczegółowo, aby sprawdzić, na co zwracać uwagę. Dzięki temu będziesz mógł wybrać takie modele, które pozwolą na długie i bezproblemowe funkcjonowanie.

Moc i sprawność paneli słonecznych

Pierwszą kwestią, którą powinieneś rozważyć, dobierając panele, jest ich moc. Wiele zależy od tego, czy wybierasz panele do gotowego domu, czy dom jest dopiero w budowie. Przed ostatecznym wyborem powinieneś jednakże znać zapotrzebowanie energetyczne twojego obecnego albo przyszłego lokum. Możesz do tego wykorzystać swoje dotychczasowe rachunki za prąd, jak również z dostępnych w internecie kalkulatorów i poradników. System fotowoltaiczny o mocy 1 kWp produkuje ok. 1000 kWh energii. Jest to norma przyjęta dla polskich warunków klimatycznych.

Kolejną kwestią jest sprawność paneli. To z jednej strony wykorzystanie dostępnych rozwiązań, a z drugiej wdrażanie nowoczesnych technologii. O sprawności decyduje w głównej mierze materiał, z którego zostały wykonane panele. Użycie ogniw monokrystalicznych, polikrystalicznych bądź krzemu amorficznego nie pozostanie bez wpływu na sprawność modułu. Istotnybędzie również sposób montażu, kąt nachylenia całej instalacji, nasłonecznienie, a także to, czy jest to instalacja na dachu, czy na gruncie.

  Jak bezpiecznie kupować jedzenie na wynos?

Na co zwracać uwagę przy wyborze producenta?

Tak jak w przypadku wielu innych produktów, fotowoltaika również ma swoich liderów wśród producentów. Są też oczywiście tacy, których chciałbyś unikać. Jeśli poszukujesz paneli dobrej marki, sprawdź jej doświadczenie — dotychczasowe realizacje, opinie klientów, certyfikaty, jak również testy, jakim dane produkty zostały poddane. Rodzaj gwarancji również wiele mówi o danej marce.

Rzetelnym źródłem wiedzy będą również rankingi. Dowiesz się z nich gdzie kupić wybrany model i jakie są orientacyjne ceny paneli fotowoltaicznych. Panele słoneczne to inwestycja, która zwraca się w 6 do 8 lat. Żeby tak się stało, potrzebujemy zwrócić uwagę na koszt paneli i instalacji. Zdecydowanie odradzamy kupowanie najtańszych paneli od nieznanych producentów.

Gwarancja na panele słoneczne — czy po jej upływie dalej możemy liczyć na trwałość?

Niska awaryjność to wielki atut instalacji fotowoltaicznych, a mimo to lepsi producenci nie obawiają się wystawiać wieloletnich gwarancji na swoje produkty. Najczęściej można się natknąć na cztery rodzaje gwarancji:

  • gwarancja na panele fotowoltaiczne, jako produkt (10 – 25 lat);
  • gwarancja wydajności, zwana również gwarancją uzysku (około 25- 30 lat)
  • gwarancja na falownik (5 – 20 lat)
  • gwarancja wykonania montażu (2 – 10 lat).

Powinieneś liczyć się z tym, że któregoś dnia twoje gwarancje wygasną. Z pewnością dobra wiadomość jest taka, że panele od najlepszych producentów radzą sobie dobrze długo po wygaśnięciu okresu gwarancyjnego. Trwałość, nazywana również żywotnością to rzeczywisty czas paneli słonecznych. Producenci najczęściej zapewniają, że panele fotowoltaiczne będą działać bez zarzutu przez 25 lat. Po tym czasie można się spodziewać spadku wydajności do przynajmniej 80%. Nie jest to jednak regułą. Czasem panele sprawdzają się idealnie przez wiele lat, a ich właściciele podkreślają oszczędność i niezawodność, jakie zapewnia fotowoltaika.

  Płyty drogowe betonowe - skuteczna alternatywa na drogi

Szukasz paneli fotowoltaicznych dla siebie? Zachęcamy do kontaktu z nami przez formularz lub telefonicznie (+48 795-956-995). Odpowiemy na wszelkie pytania i pomożemy w doborze oraz instalacji.

Related Articles

Stay Connected

20,832FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Latest Articles